Menu Zavřeno

Tahiti

tahiti

Tahiti – všeobecně

Když se řekne Tahiti, tak u nás myslíme většinou celé souostroví, Ikdyž to se správně nazývá souostroví Společenské ostrovy a oblast Francouzská Polynésie. Největší ostrov s hlavním městem Papeete se jmenuje právě Tahiti. Ostrov Tahiti se sestává ze dvou částí, větší se nazývá Tahiti-nui (nui-velký) a Tahiti-iti(iti-malý).
Pokud přicestujete až sem, tak zřejmě nepředpokládáte strávit celý svůj čas jen na Tahiti, ale zřejmě navštívíte i další ostrovy. Nejlvíce se nabízí k návštěvě ostrov Bora Bora nebo Morea. Pro zájemce , kteří chtějí poznávat trochu více, tak mohou přidat další ostrovy jako Huahine nebo Markýzy

Turistické informace Tahiti

Ke vstupu na Tahiti nepotřebujete vízum, protože se jedná o ůzemí Evropské Unie a to Francie. Nicméně nejsnadnější doprava na Tahiti je zde přes Los Angeles ve Spjených státech a to již vízum potřebujete. Po příletu na letiště do Papeete pokud cestujete dále tak odlétají letadla z vnitřního terminálu. Určitě je ale dobré strávit nějaký den na největším ostrově Tahiti i za předpokladu že cestujete dále.
Měnou je Pacifický Frank. V nutných případech můžete zaplatit i ERU.
Časový rozdíl je 12 hodin. Hovoří se zde polýnesky, francouzsky a také anglicky.

Tahiti – fakta

Do 60 let našeho století nebyl život na Tahiti příliš ovlivněn moderní dobou a lidé žili na svých ostrovech svým klidem. V 60tých letech se však ostrované začali stěhovat do hlavního města Papete za ekonomicky lepším životem. Největším obchodním partnerem je tradičně Francie 40% importu a 25 % exportu, dalšími obchodními partnery jsou USA, Japonsko, Australie a Nový Zéland. Komodity exportu zaujímají přibližne tento rozsah: perly 30% a dále ovoce, vanilku, ryby, kokosový olej. Export je však co se do objemu týká pouze 20% importu, sestávajícího se především z potravin a moderních přístrojů a elektroniky. Největší rozvoj prožívá turistický průmysl.
Předpokládá se, že původní obyvatelé celé Polynésie pochází z oblasti jihovýchodní Asie – Indonesie a Malaysie, odkud se kolem roku 1500 př.n. letopočtem vydali odvážně na svých nevelkých lodích do nedozírných plání Tichého Oceánu. Typickým plavidlem polynésanů je dvojitá vzájemně propojená kanoe, hnaná vpřed až několika desítkami veslařů. Prvními evropany v oblasti byli španělé a holanďané, kteří se připlavili na různá místa Polynésie v 16 a 17. století. Prvním anglickým kapitánem v oblasti byl Samuel Walis r. 1768. Slavný kapitán James Cook se připlavil na Tahiti až v roce 1768.

Tahiti : 216 000 obyvatel hlavní město: Papeete jazyk : tahitská polynézština, francouzština, angličtina obyvatelstvo: 80% polynésané, 14% evropané, 6 % asiaté měna : Pacifický frank 1 CFP ( 1 U$ = 100 CFP), mezi Tahiti a Prahou je časový rozdíl 12 hodin.

Pro vstup na Tahiti nepotřebují občané ČR ani SR vízum v případě turistického pobytu v délce trvání do 1měsíce. Víza pro delší pobyt získáte na Francouzském velvyslanectví. Při příletu na Tahiti je nutné vyplnit příletovou kartu. Na Tahiti se nejdříve dostanete na letiště Faa’a international airport, postavené cca 5km od hlavního města Papeete. Na letišti je vlastní terminál pro vnitřní přelety, které absolvujete buď se společností Air Tahiti nebo Ai. Na letišti je směnárna, kde si můžete vyměnit peníze. Vzhledem k tomu, že většina cestujících z Evropy cestuje přes západní pobřeží USA (Los Angeles), je nutné tranzitní nebo standartní americké vízum.

Voda na Tahiti a Bora-Bora je bezpečná k pití. Elektřina: naleznete zde jak 110, tak i 220 V, závisí na hotelu a ostrovu. Žádané suvenýry : perly, dřevořezby, korály a místní tkaniny.

Transfery lze zajistit za cenu cca 6 – 10 USD na osobu dle jednotlivých hotelů, transfer autem /1 auto/ cena cca 20 – 30 USD dle hotelů.

Letecké transfery: po ostrovech je možné přelétat místní Air Tahiti ceny nejpoužívanějších tras: