Menu Zavřeno

1. Rady Kuba

 

Kuba je v oblasti Karibiku největším ostrovem velkých Antil a dá se říci, že i turisticky nejzajímavějším ostrovem. Naleznete zde jak dochovalé historické památky ze Španělského období, tak i překrásné tyrkysové moře a pláže s bílým pískem. Nejznámějším místem s největším výběrem hotelů je Varadero, ale i další střediska poblíž, kde naleznete více klidu. Varadero se nachází cca 120 km od Havany, na poloostrově, kde z jedné strany jsou bílé pláže Karibiku a z druhé strany laguna.Turistům, kteří navštívili Mexico, tak Varadero připomína Cancún, není však doposud v takové míře zastavěno hotely. Není zde ani tak rušný noční život, ten se zde soustřeďuje především v hotelích, ale i v několika diskotékách ve Varaderu.

 

Vízum Kuba

kubánské velvyslanectví se nachází na ulici Jinonická 14/762, Praha 5 – Košíře. Úřední hodiny pro vydávání víz jsou od úterý do pátku, od 8:30 do 11:30. K zakoupení víza je třeba donést pas, letenku či smlouvu o zájezdu a 750 Kč. Vízum se vydává na počkání.

 

– Peníze Kuba

místní měnou je peso. V současnosti turisté všude platí „volně směnitelným pesem“ , které má nyní svůj pohyblivý kurs který je o něco málo nižší než 1 Euro, takže místní akceptují i platbu v Eurech. S doraly je od řívějška problém. Lze s nimi platit ale nabídnou Vám vždy dost nevýhodný kurs.Cena plechovky piva je dle lokality cca 1- 2 Pesa.

 

– Ubytování na Kubě

hotely jsou z velké části s podílnictvím světoznámých hotelových řetězců (Sol, Melia apod) strava v těchto hotelích je povětšinou all inclusive, celková úroveň těchto hotelů je na vynikající úrovni, která naprosto dosahuje světovou úroveň a ochotou personálu ji někde i převyšuje.Pro pobytové cesty rozhodně doporučujeme stravu all inclusive – ta je vynikající především v 4 – 5* hotelích, kde na stolech nechybí krevety a kvalitní španělské víno. V hotelích nižšího standartu jsou povětšinou nápoje místní produkce, z kterých však – především kubánského rumu se míchají vynikající koktaily. Nejznámější je „mojito“(čti mohito )-rum, ledová tříšť, citrová šťáva, máta peprná, případně Hemimgwejem oblíbené „dajkiri“(rum, ledová tříšť, citronová šťáva) nebo „cuba libre“(rum, ledová tříšť, cola).

 

– Nákupy na Kubě

Na Kubě připadají na nákupy prakticky suvenýry a místní speciality a těmi jsou doutníky a rum. Suvenýry nakoupíte na tržištích buď v Havaně – největší je na nábřeží, kousek od pevnosti a v blízkosti starého historického centra a nebo na několika menších na Varaderu. Ceny se od sebe příliš neliší.T ypický suvenýr jsou vyřezávané sošky žen s poodhaleným poprsím v různých velikostech. Oblíbené a pěkné jsou také malby na plátně, zobrazující buď tropickou krajinu, motivy s mořem nebo se starými americkými veterány(auty).
Rum můžete koupit kdekoliv v marketu nebo i při odletu na letišti. Doutníky je možné koupit v hotelích, při exkurzích do výroben, kde máte zaručenou kvalitu, nebo kdekoli na trhu nebo na ulici za výrazně levnější cenu (cca 1 Peso ) nemáte však zaručenu kvalitu, i když všechny se honosí značkami Cohiba, Monte Christo případně Romeo and Juliete. I když ruku na srdce, kubánský doutník většinou špatný být nemůže.

 

2. Kubánská ekonomika

 

Pro Kubu má toto odvětví velký význam. Nejdůležitější a nejznámější zemědělské plodiny na Kubě jsou tabák, cukrová třtina a citrusové plody.Cukrová třtina byla na Kubě zavedena Španěly, tak jako i pěstování tabáku a lze v současné době říci, že za nejkvalitnější doutníky jsou na světě považovány kubánské ručně balené značky jako Cohiba, Partagas, Romeo a Juliet ap. další.
Cukrová třtina považovaná za bílé zlato byla za existence východního bloku nejdůležitějším produktem vyvážených Kubou do těchto zemí v rámci plánované ekonomiky. Z cukrové třtiny je známý rovněž další vyhlášený produkt – cubánský rum. Dalšími produkty jsou již vzpomínané citrusové plody, káva a kakao. Ze zemědělství je pro domácí trh rovněž důležitý chov skotu a rybolov  se soustřeďuje na výrobu především pro domácí trh. Nezanedbatelná je rovněž těžba ropy, která se těží ve spolupráci se zahraničními investory(Kanada).

V současné době je možno říci, že nejdůležitějším a nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím je turistika, za spoluúčasti celosvětových hotelových řetězců jako Sol Melia a pod., které na Kubě staví luxusní hotely světové úrovně a to v kombinaci s relativně nedotčenou přírodou a pobřežím vytváří vynikající předpoklady pro další rozvoj tohoto odvětví, které odvádí až skoro 50% devizových zisků pro Kubu.¨

 

 

 3. Doprava na Kubě

k dopravě lze využít především taxiků, nebo na Varaderu vozíků, ne nepodobných motorové rikši. Lze si zde také půjčit auto. Pokud chcete transfer do Havany a zpět, je za cenu cca 30 Peso a lze jej rezervovat na recepcích v hotelích. Letecká doprava – na Kubu se povětšinou dostanete mezinárodním letem, buď do Havany nebo na Varadero. Transfer busem z Havany trvá cca 2 hod. a řidiči pravidelně dělají zastávku na občerstvení .