
Hawaiské souostroví
Hawaiské souostroví tvoří ostrovy, které vznikly převážně sopečnou erupcí, některé jsou korálového původu. Nachází se uprostřed Tichého oceánu a jsou nazývány Perlou Pacifiku.Hawaiské ostrovy jsou proslulé překrásnými písečnými plážemi, azurově modrým mořem a velmi různorodou krajinou se sopkami, vodopády, korálovými útesy a deštnými pralesy s ještě různorodější faunou a florou. Severozápadní ostrovy patří k nejstarším.
Havajské ostrovy se skládají z osmi základních ostrovů stejně jako je pruhů, které se vlní na jejich vlajce. Největší je ostrov Hawaii je přezdívaný Big Island, dále následují Oahu, Maui, Kauai, Molokai, Lanai, Nihau a nejmenší z nich Kahoolawe. Havajské souostroví leží asi 3800 km na jihozápad od Kalifornie a je nejvzdálenějším státem od hlavního města USA. Ostrovy Vás očarují přátelskou atmosférou, polynéskou pohostinností a kulturními tradicemi.
BIG ISLAND – nejmladší ostrov ale největší ostrov souostroví Hawaii. Je to jediný ostrov, kde je ještě aktivní sopečná činnost . Proto je převážná část pláží na tomto ostrově vulkanického původu. Nacházejí se zde všechny klimatické pásma. U pobřeží je teplé subtropické podnebí, u 4.500 m vysokého horského masívu Mauna Kea je občas vidět sníh.
OAHU – velmi oblíbený ostrov s mezinárodním letištěm, přístavem Pearl Harbor, plný kvalitních hotelů, obchodních center a bank. Soustřeďuje se zde převážná část civilního obyvatelstva. Nachází se zde hlavní město HONOLULU s proslulou pláží WAIKIKI, kde je v zimním období ráj pro surfaře. Waikiki zahrnuje téměř polovinu ubytovací kapacity turistů a je tak hlavní oblastí pobytové turistiky na Hawaji. Ostrov není rozlohou moc velký a dá se pohodlně objet autem a to i se zastávkami v průběhu jednoho dne.
KAUAI – čtvrtý největší z osmi hlavních Havajských ostrovů. Žije zde asi 60.000 obyvatel a ostrov má rozlohu 1430 km2. Kauai je asi 170 km severozápadně od ostrova Oahu a hlavní atrakcí tohoto ostrova je hora Waialeale,která je vysoká 1560 m. Kauai bývá také nazýván zahradou Havaii. Na Kauai se pěstuje cukrová třtina, ananasy a kávovníky. Hlavním zdrojem příjmů je zde samozřejmě turistika.
MAUI – je druhý největším havajským ostrovem. Na Maui žije asi 150.000 obyvatel a ostrov má rozlohu 1883 km2. Největší přírodní a turistickou atrakcí ostrova je kráter sopky Haleakala, která měří 3000 metrů.
Při příletu projdete imigrační kontrolou. Pro vstup do USA je nutné mít platný pas s vízem, nebo nový biometrický pas (viz zajištění víza), kontroluje se někdy také zpáteční letenka, rezervace vašeho ubytování. Pokud necestujete s průvodcem, je vhodné znát přesně adresu s telefonem hotelu nebo osobu u které budete bydlet.
Naši občané však také někdy mívají z neznalosti problémy s dovozem potravin, který je zcela zakázán, na což i na tomto místě upozorňujeme. Alkohol se může dovážet v přiměřeném množství. Je však zakázáno ho konzumovat na veřejných místech. Je pravdou, že tento zákaz bývá striktněji uplatňován na severovýchodě, kde alkohol dostanete opravdu jen v tzv „likérshopech“ a barech. Na jihu – Florida a jihozápad(Kalifornie, Nevada) je toto omezení poněkud volnější, přesto Vám nedoporučujeme pít mimo restaurace na veřejném prostranství ani pivo – mohli by jste být pokutování. Při nákupu Vás také může překvapit vyžádání pasu za účelem ověření věkového limitu pro nákup alkoholu – 21 let.
V hotelích jsou kuřácké a nekuřácké pokoje. Pokud budete kouřit v pokoji, který je označen jako nekuřácký, můžete být pokutováni. Nekouří se také v restauracích(v barech ano), v některých hotelových lobby, ve veřejných ale uzavřených prostorách.
Platební karty – u nás přetrvává mínění, že bez platební karty si v USA nezajdete ani na toaletu. Není tomu zcela tak. Je pravdou, že platby kreditními kartami jsou v USA používány v dalece větším rozsahu, ale většinou platíte i v hotovosti „cash“ a to jak benzín, tak i v obchodech, hotelích a restauracích. Co bývá největším problémem pro nás při platbě kreditními kartami je to, že právě v tom nejnevhodnějším momentě např. před odletem letadla ze zcela neznámých důvodů karta nefunguje. Pokud není na blízku někdo ze skupiny s hotovostí, je problém na světě. Američané mají i pro tento případ zajištění -mají většinou několik platebních karet. V každém případě nedoporučujeme se spoléhat pouze na kreditní kartu a je dobré se zajistit i hotovostí.
Spropiné se v USA davá běžně v restauracích, v hotelích a i u dalších služeb. V restauracích a barech se platí spropitné následujícím způsobem: vezmete si vše co Vám vrátí číšník do posledního centu a necháte při odchodu na stole spropitné. Kolik? To samozřejmně záleží na Vás, ale úplně minimální přijatelné spropitné je v běžných restauracích (nemyslím samoobslužné bufety nebo rychlá občerstvení) 1 USD. Nicméně pokud Vás u stolu bude více než 2 je adekvátní spropitné alespoń od 2 USD výše.
Cestování auty – je zde běžné půjčování aut. Auto si nejlépe půjčíte na letišti s tím, že je můžete vrátit na jiném místě v síti použité půjčovny. Někdy se však připlácí za tuto službu příplatek. Auto můžete vrátit s plnou nádrží nebo zaplatíte benzín dočerpaný při vrácení, ale vrácení se tím pak prodlouží. K půjčovně Vás většinou odveze mikrobus označený logem půjčovny zdarma, přímo od východu z haly letiště. Půjčovny bývají většinou cca 3-5 km od letiště. Při vrácení Vás mikrobus odveze opět k odletu – je však důležité počítat s časem na nalezení cesty k půjčovně a případně s časem k vrácení. Pro půjčení potřebujete především platební kartu, pas a případně řidičský průkaz – driving licence. Povolená rychlost je většinou na dálnicích spojujících města 90 m/h a v městech dle označení. Pozor – semafory pro Váš směr bývají až za úrovní křižovatky – silnicí, kterou přejíždíte. Při zastavení policejním vozem zůstaňte sedět a vyčkejte příchodu policisty k autu. Policisté Vás zastavují skoro výhradně při dopravním přestupku a to tak, že spustí při jízdě za Vámi majáčky.
Stravování pro návštěvníky je nejvýhodnější v bufetových restauracích v cenách od 4 – 8 USD / osobu a konzumace je pak neomezená.