Menu Zavřeno

MAURICIUS – Mauritius

1. Základní údaje – Mauricius

hlavní město Mauriciusu je Port Luise s caa 150.tis. obyvately. Celkem je na Mauriciu asi 1.300.000 obyvatel.
Obyvatelstvo tvoří Indové, Pákistánci, Kreolové, Číňané, běloši (3%).
Úředním jazykem na Mauriciu je angličtina.
Dalšími používanými jazyky je francouština, kreolština, hindština a čínština
Náboženství především hinduisté 55%, katolící, muslimové.
Měna je mauritijská rupie – MUR. Za jeden 1 USD dostanete zhruba 30 MUR
Jméno Mauricius dali ostrovu Holanďané na počest Holandského prince Maurice Van Nassau

 

2. Geografie – Mauricius

Ostrov mauricius je vulkanického původu, je nejstarší z ostrovů Maskareny, leží v Indickém oceánu necelých 1000 kilometrů výchdně od Madagaskaru. Jeho rozloha je 1.865 km2. Pobřeží Mauriciusu je obklopeno korálovými útesy, vnitrozemí je složeno z centrální plošiny a vysočiny, kde pahorky vystupují do výšky 800 m nad moře. K Mauritiu patří i rozptýlené korálové atoly CARGADOS, CARAJOS a AGALEGA. Celkem má stát Mauricius 2.040 km2.
Podnebí Mauritius leží v tropickém klimatickém pásmu. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 27°C, v pohoří může být ale i o 5°C nižší, teplota vody je od ledna do března kolem 27°C. Nejvíce srážek padá v období od ledna do března, nejsušší období je září a říjen.

 

3. Obyvatelstvo na Mauriciu

Jak již bylo uvdedeno populaci na ostrově tvoří mix různých národnostních skupin s převažujícím obyvatelstvem indického původu. Druhou nejvíce početnou ale i nejstaší menšinou jsou na Mauriciu kreolové – míšenci černochů, evropanů a případně dalších národností. Kreolštinou mimo oficiální angličtiny, zde hovoří většina obyvatel. Kreolština je zde mix afrických jazyků s angličtinou, francouzštinou, arbštinou a případně i hindštinou. Kreolština se liší v rúzných částech světa dle toho z kterých jazyků byla namíchána. Všeobecně se jedná o smíchání místního jazyka s novými jazyky dalších usedlíků- imigrantů nebo případně vládců. Čili kreolština, ale i význam slova kreol má v různých státech světa jiný význam a podobu.
Meně početnými menšinami jsou zde muslimové různýh národností, černoši ale i Číňané.
Tento mix národností má vliv na celý život na Mauriciu, na jeho svátky, kulturní zvyklosti a pro turisty především zajímavou kuchyni.

 

4. Rady Mauricius

Mauricius je vhodný pro turisty, kteří mají samozřejmě rádi exotiku, relaxaci u leplého tropického moře, ale také tráví svůj volný čas i poznáváním a rovněž potřebují prostor pro sportovní aktivity.
Již při plánování pobytu na tomto ostrově doporučujeme proto zvážit, zda nespojit cestu s návštěvou dalších míst jako s blízkým Reunionem – detail nebo s Dubai detail. Můžete naplánovat i další destinace, ale 2 jmenované jsou nejsnázeji a nejekonomičtšji dosažitelné. Na Reunionu naleznete nádhernou horskou exotickou přírodu vykreslovanou zelenými vulkanickými pohořími a Dubai je kosmopolitní místo s mnoha atrakcemi, možnostmi nákupů a rozmanitými možnostmi trávení času.
Dále je nutno věnovat pozornost úrovni zvoleného hotelu. Při výběru se nemusíte vcelku řídit cenou, protože zde úplně neplatí, že nejdražší hotely mají nejlepší pláže jako na Seychelách. Ikdyž u skály Le Morne, což je nejatraktivnější místo na Mauriciu až na hotel Indian Resort najdete prakticky jen luxusní 5* hotely jako Dinarobin, Paradis, nově rekonstruovaný Le Pavillons nebo St. Regis. Pokud vám finance nečiní problém, nemusíte již vybírat umístění a můžete si vybrat z těchto hotelů.

Nejlepší období vzhledem k počasí je pro návštěvu Mauriciuse listopad až Duben. Vzhledem k cenám je akceptovatelný i květen. V červnu až září je na Mauriciu relativně chladněji, ale i tak zde panují příjemné teploty. Hlavním turistickým bodem pro vstup do země je mezinárodní letiště v Plaine Magnien, asi 50 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Port Louis.
Pro individuální dopravu je vhodnější si najmout auto s řidičem než si zapůjčit vůz a to především pro řidiče s horší orientací, protože silnice často lemují dost vysoké porosty cukrové třtiny a značení silnic rovněž není ideální.
Ke vstupu je nutný cestovní pas, který je platný po dobu pobytu v zemi. Víza se udělují bezplatně přímo na letišti po dobu 14 dnů. Prodloužení víza se provádí také bezplatně, je třeba se prokázat zpáteční letenkou a dostatečným množstvím finančních prostředků. Očkování zde dle našeho soukromého mínění není zapotřebí. Doporučujeme si ale určitě před návštěvou ostrova sjednat zdravotní pojištění.

Strava na své si zde přijdou všichni milovníci dobrého jídla a pití. Setkáte se zde s velkým výběrem různorodé světové kuchyně, převažuje středomořská, ale pochutnat si můžete i na čínských specialitách a orientálních delikatesách. Hlavní složku zdejších pokrmů tvoří především plody moře, ryby a ovoce.
Nákupy hlavním nákupním centem je CUREPIPE CUREPIPE. Je zde spousta malých obchůdků, především čínských, kde můžete pořídit veškerý sortiment zboží, od potravin až po oděvy. Ve FLOREAL se nakupují velice dobře šperky a drahokamy, mají zde přijatelné ceny. Jako suvenýry jsou nejoblíbenější modely starých lodí, které se dělají ručně podle původních plánů, hadrové panenky a kameninová keramika.
Koupání ke koupání lze využít hotelových bazénů a nebo si vybrat z velkého množství překrásných pláží, kterých je tu plno. Jedním z nejlepších míst je BLUE BAY, je zde krásný bílý písek a velmi čisté moře. Další pláž s bohatou podvodní florou a faunou je BELLE MARE, nedaleko odtud se nachází přírodní mořské jezero, které má sladký podzemní pramen.
Bezpečnost Mauritius je jednou z nejbezpečnějších zemí, kriminalita je zde prakticky nulová, nevyskytují se zde ani žádné tropické choroby.
Zábava Na plážích se můžete setkat se zdejšími kapelami a tancem zvaným sega, který se tančí téměř všude, je zde plno kasin a kabaretních programů. K největším zážitkům však patří mauritijské slavnosti, např. pouť k posvátnému jezeru GRANT BASA, obřadní chůze ohněm, festival HOLI, kde se navzájem obyvatelé stříkají obarvenou vodou, nebo DIVALI, kdy se zapaluje množství olejových lamp.

 

5. Zajímavosti

Vulkanický ostrov, nacházející se necelých 1000 km od Madagaskaru v Indickém oceánu, tvoří spolu s ostrovem Rodriguezem a Réunionem souostroví MASKARÉNY.
Ostrov je opravdovým rájem pro milovníky exotických dovolených. Pobřeží tvoří krásné pláže s bílým pískem, které jsou lemovány osobitými hotelovými komplexy. Téměř všechny hotely jsou na vysoké úrovni a nabízí klientům nejen komfort a pohodlí, ale také nejrůznější sportovní a odpočinkové aktivity. Hotely mají svá vlastní fitcentra, k dispozici jsou tenisové kurty, stolní tenis, minigolf, v některých hotelích je také squash s klimatizovanými kurty.
Mauritius však nejsou jen hotely, pláže a koupání. Tenhle ostrov nabízí daleko více. Na jihozápadě se rozprostírá překrásná vysočina PLAINE CHAMPAGNE, plná náhorních planin, ve vnitrozemí jsou pak rozsáhlé plantáže s cukrovou třtinou, která tvoří základ zdejšího zemědělství a zabírá 95% úrodné půdy.

Hlavním městem je PORT LOUIS, které je zároveň největším přístavem na ostrově. V architektuře se odráží francouzský a anglický vliv. Centrum města tvoří množství historických a kulturních památek. Za návštěvu stojí Přírodní a historické muzeum, nebo Mauritius Postal Museum (poštovní muzeum). Střed města je plný starých úzkých uliček, naleznete zde budhistické a hinduistické chrámy a pagody. Okouzlující je botanická zahrada, jedna z nejstarších na světě, PAMPLEMOUSSES, která je plná nejrozmanitějších druhů rostlin např. obrovských vodních lilií, ale jsou zde stovky jiných vzácných exponátů. Nedaleko PORT LOUIS se rozkládá DOMAINE LES PAILLES, přírodní rezervace, kde je možnost seznámení s dřívějším koloniálním životem a návštěva továrny na zpracování cukrové třtiny.

Jedním z nejkrásnějších míst na Mauritiu je CHAMAREL, ležící na jihu ostrova. Krajina je zde tvořena vulkanickou vyvřelinou, její zbarvení tvoří 7 barev, od červené přes modrou a zelenou až ke žluté, odtud také pramení název – Sedm barev země. V místě se také vyskytují překrásné vodopády padající do hluboké propasti. V jižní části se dále nachází LA VANILLE CROCODILE PARK. Jedná se o farmu nilských krokodýlů, kteří sem byli dovezeni z Madagaskaru. Park je protkám stezkami v hustém porostu, kde žijí také obří želvy, chameleóni a leguáni. V místním obchůdku si lze zakoupit výrobky zhotovené z krokodýlí kůže, pochutnat si můžete na zdejších krokodýlích specialitách.
Velkou zajímavostí je také ptačí park CASELA, rozkládající se v oblasti BLACK RIVER. Naleznete zde na 140 druhů ptáků, včetně vzácného mauritijského růžového holuba. Park leží v překrásné krajině, plné jezírek a vodních kaskád. Mimo ptáky zde spatříte i tygry, leopardy, opice i jeleny.
Další atrakcí je návštěva akvária v TROUX AUX BICHES. Tady je možno se pokochat pohledem na 200 druhů ryb i jiných obyvatel moře, mořské houby a korály.
Na Mauritiu je plno krásných míst, které stojí za návštěvu.Ať je to MAHÉBOURG, město rybolovu, kde se nachází muzeum válečného loďstva, tak je to bezpočet nádherných pláží, kde je možno relaxovat a věnovat se různým vodním aktivitám. Mezi nejčastější patří vodní lyžování, windsurfing, potápění i hlubokomořský rybolov. Nejoblíbenější pro potápěče je potápění v podvodní jeskyni CATHEDRAL, nebo WHALE ROCK (Velrybí skála). Je možno podniknout vyhlídkové lety helikoptérou nebo projížďky na katamaránech či výlet ponorkou.
· Doprava turisté nejčastěji využívají taxislužeb, dále je možnost pronájmu automobilu s řidičem, který slouží zároveň jako průvodce anebo pronájem auta bez řidiče. Podmínkou je vlastnictví mezinárodního řidičského průkazu a minimální věk řidiče 23 let. Na Mauritiu se jezdí vlevo.

 

6. Historie Mauricius

Už v 10 století věděli Arabové o existenci ostrova, ale ostrov zůstával neobydlený až do počátku 16. století, kdy se sem dostali první Evropané. Ostrov spravovali postupně 4 země a to Portugalsko, Holandsko, Francie a Anglie.
Ostrov objevil portugalský mořeplavec Pedro Mascarenhas, podle něhož je pojmenováno celé souostroví. Portugalci zde dovezli prasata, skot a veškerý dobytek.
Prvními opravdovími osadníky byli Holanďané,kteří založili první zdejší osadu a pojmenovali podle holanského prince Maurice Van Nassau. Počátkem 18. století ale Holanďané Mauricius opustili a zanechali ho ve zbídačeném stavu.
V roce 1715 připlouvají první Francouzi z nedalekého Reunionu a zakládají na Mauriciu první rozsáhlé manufaktury, staví budovy a především vytvoří z Mauriciusu středisko pěstování cukrové třtiny. Za vlády Froncouzů bylo založeno roku 1735 hlavní město Port Luise pojmenované podle krále Ludvíka XV a to guvernérem Mahe de Labourdonnaisem, podle něhož je pojmenován zase hlavní ostrov Seychel.
Činnost Evropanů bohužel zapříčinila vyhubení endemického nelétavého ptáka DoDo, který vážil až 25 kg a také obřích želv, které sloužili jako potrava námořníkům nebo byly transportovány do Evropy, především do Francie.

V roce 1810 však převzali vládu nad Mauriciem Britové a to až do roku 1968, kdy Mauricius vyhlásil nezávislost.
V současné době je Mauricius republikou s prezidentským systémem. kde vládne jednokomorový parlament. Od Francouzů převzali soudní systém. Vzhledem k rozvinutému turismu a obchodním kontaktům jak s Evropou, Afrikou, ale i s Asijskými zeměmi je Mauricius relativně více ekonomicky rozvinut než jiné Africké státy.